+48 42 684-79-02

Jakich formalności należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Jakich formalności należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

W momencie utraty bliskiej osoby, oprócz uczuć smutku, żalu i pustki, zmagamy się również z koniecznością załatwienia wielu formalności związanych z pogrzebem. Proces ten może być skomplikowany i stresujący, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy muszą go przejść. W naszym artykule postaramy się wyjaśnić, jakich formalności należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby oraz jak zakład pogrzebowy może w tym pomóc.

Odbiór aktu zgonu i zgłoszenie zgonu do USC

Pierwszym krokiem jest odbiór aktu zgonu z placówki służby zdrowia, w której osoba zmarła. Jeżeli śmierć nastąpiła w domu, niezbędne jest wcześniejsze wezwanie lekarza, który dokona oględzin ciała i wystawi odpowiednie zaświadczenie. Następnie należy zgłosić zgon do Urzędu Stanu Cywilnego, odpowiednio w terminie do 3 dni roboczych od daty zgonu. W USC otrzymamy

page19image35891360

odpis skrócony aktu zgonu oraz zaświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będące podstawą do uzyskania świadczenia pogrzebowego.

Organizacja ceremonii pogrzebowej

Organizacja ceremonii pogrzebowej to kolejny etap, który często wiąże się z wyborem zakładu pogrzebowego. Dobre zakłady, takie jak Zakład Pogrzebowy Maślakiewicz z Łodzi, oferują kompleksową obsługę pogrzebu od A do Z. Doświadczeni pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, a także doradzą w kwestii wyboru trumny, kwiatów czy urny. Współpraca z takim zakładem może znacznie ułatwić ten trudny okres i zapewnić odpowiednią oprawę ceremonii pożegnalnej.

Inne sprawy do załatwienia

Po organizacji i przeprowadzeniu pogrzebu, jeszcze kilka spraw pozostaje do załatwienia. Jeśli zmarła osoba była ubezpieczona, warto zgłosić zgon do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, aby ubiegać się o wypłatę ubezpieczenia na życie. Następnie należy również poinformować banki, w których zmarły posiadał rachunki. W przypadku osoby posiadającej nieruchomości warto także zgłosić się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Inne artykuły

Scroll to Top