+48 42 684-79-02

Trumna czy urna?

Najbliżsi osoby zmarłej stają zwykle przed koniecznością podjęcia trudnej decyzji o rodzaju pochówku. Jeśli nie rozmawialiśmy o tym ze zmarłym wcześniej, w wyborze tradycyjnego pogrzebu lub kremacji pomogą doświadczeni pracownicy domu pogrzebowego. Zajmą się również formalnościami związanymi z organizacją pochówku, jego oprawą i innymi usługami pogrzebowymi.

Urna nie ujmuje powagi pochówku

Zwyczaj spopielania ciał osób zmarłych i umieszczania ciał w specjalnym naczyniu, czyli urnie jest powszechnie stosowany w wielu kulturach od wieków. Kremacja jest przyspieszeniem procesu

page4image36337888 page4image36337680 page4image36337472

biologiczno-chemicznego rozkładu ciała. Trumnę z ciałem umieszcza się w specjalnym piecu kremacyjnym, gdzie poddawana jest działaniu gorącego powietrza rozgrzanego do 800-1200 stopni Celsjusza. Trwa to około 2 godzin. Urnę z prochami przekazuje się następnie najbliższym, by mogli dokonać pochówku, najczęściej w specjalnym grobie nazywanym kolumbarium.

Kościół katolicki zezwala od Soboru Watykańskiego II na kremację. Ciało osoby zmarłej znajduje się w trumnie podczas nabożeństwa, a później jest spalane przed pochówkiem. Nie tracimy nic z tradycyjnego pożegnania ze zmarłym przy otwartej trumnie, jeśli tylko pozwalają na to okoliczności. Możliwe są wyjątki, jeśli proboszcz danej parafii zgadza się na nabożeństwo przy urnie, np. gdy rodzina osoby zmarłej przyjeżdża z daleka.

Statystyki pokazują, że co piąty pochówek odbywa się z wykorzystaniem urny. Dostępne są dziś ich różne rodzaje, w tym bardzo estetyczne urny kamienne, ceramiczne, drewniane, metalowe, urny ze zdobieniami. O wyborze odpowiedniej decydują najbliżsi zmarłego.

Pozytywne aspekty kremacji

Pogrzeb w urnie może okazać się o około 30 procent tańszy od tradycyjnego, ale ważna jest też oszczędność miejsca na cmentarzu, gdyż w grobie rodzinnym może zmieścić się nawet kilka urn. Szczególnie w dużych miastach konieczne jest dziś przeznaczanie coraz więcej terenów na nowe cmentarze, często oddalone od siebie nawet o wiele kilometrów, co może utrudniać sprawowanie opieki nad grobami bliskich. Decydując się na kremację, dbamy również o środowisko, unikamy przypadków przemieszczania trumien i szczątków do wód gruntowych.

Warto też pamiętać o tym, że nie ma przepisów regulujących, kiedy musi nastąpić pochówek spopielonego ciała, można zachować je w domu do momentu, aż będziemy na to gotowi. Warto zadbać jednak o powagę przy przechowywaniu urny. Kościół katolicki zaleca zadbanie o miejsce pamięci po zmarłym. Prawnie zakazane jest rozsypywanie prochów zmarłej osoby.

Inne artykuły

Pomożemy Ci godnie pożegnać zmarłego.

© Produkcja strony – IQ Marketing

Scroll to Top