+48 42 684-79-02

Jak należy się zachować podczas ostatniego pożegnania?

Śmierć jest naturalną, nierozerwalną częścią cyklu życia. Każdy z nas utratę bliskiej osoby, przyjaciela, członka rodziny przeżywa na swój sposób i dyskutowanie o jej formie, standardach nie ma najmniejszego sensu. Gdyż naprawdę, w tej materii, każdy ma prawo do prywatności i zachowania zgodnie z własnymi uczuciami i sumieniem. Nieco odmienne zwyczaje panują, jednak

page6image36052288

jeśli chodzi o zachowanie się podczas ostatniego pożegnania. Tu warto zatrzymać się na chwilę, by poznać podstawowe zasady związane z etykietą pogrzebową.

Powaga chwili

Pogrzeb to niewątpliwie ciężki do przeżycia moment pożegnania zmarłego. Ceremonia pogrzebowa to uroczystość pełna powagi i zadumy, zachowanie osób uczestniczących w ostatnim pożegnaniu zmarłego powinno również być pełne skupienia i refleksji. Nawet jeśli zmarły był bliski sercu żałobników i żegnających go osób, to nie mogą one zapomnieć o tym, by przepełnieni żalem, goryczą i rozpaczą po stracie np. wyciszyć telefony, unikać głośnych rozmów, czy żucia gumy.

Jak się ubrać?

Powaga i zaduma, wyciszenie i skupienie to powinien wyrażać ubiór żałobników. Nie osiągnie się tego strojem sportowym, krzykliwym, jasnymi brawami. Z tego tytułu na pogrzebach obowiązuje strój odświętny w stonowanych, ciemnych barwach. Dla najbliższej rodziny i bliskich nierzadko zarezerwowany jest kolor czarny, choć nawet będąc w dalszej relacji ze zmarłym można ubrać się na czarno.

Kondolencje i kwiaty

W trakcie trwania uroczystości pogrzebowych nierzadko przychodzi ciężki dla każdego moment składania kwiatów na grobie zmarłego czy składania kondolencji. Przystępując do składania kondolencji, należy pamiętać o tym, by swoimi słowami, tonem głosu nie zranić najbliższych zmarłego a same wyrazy współczucia powinny być powiedziane krótko i zwięźle. Jeśli nie znamy rodziny zmarłego, dobrze jest się przedstawić (imię i nazwisko) oraz określić więź ze zmarłym. Jeśli np. w domu pogrzebowym wystawiona została księga pamiątkowa, w dobrym tonie jest wpisanie się do niej, również podając swoje imię, nazwisko, więź ze zmarłym oraz adres. Zostawienie adresu nie jest oczywiście obowiązkowe, ale zdarza się, że rodzina zmarłego, gdy emocje uspokoją się, chce podziękować za obecność.

Kwiaty i wieńce pogrzebowe zdarza się, że wielkością dobierane są do stopnia zażyłości ze zmarłym. Można do wiązanki, czy też kwiatów pogrzebowych dołączyć wstęgę ze słowami ostatniego pożegnania. Jeśli nie wiemy, jakie kwiaty lubiła osoba zmarła, można zakupić wieniec okolicznościowy z którychś powszechnie stosowanych w wiązankach pogrzebowych gatunkach kwiatów jak astry, mieczyki, róże, lilie, chryzantemy czy goździki.

Zachowanie na pogrzebie nie jest prostą sprawą, bowiem ciężko jest opanować emocje i uczucia pozostające po stracie osoby. Jest to tym trudniejsze, im bliższa więź łączyła żałobników ze zmarłym, dlatego znajomość etykiety pogrzebowej, może być niezwykle pomocna, by w tym szczególnym dniu nie tylko nie popełnić gafy, ale również nie urazić pogrążonych w żałobie najbliższych zmarłego.

Inne artykuły

Pomożemy Ci godnie pożegnać zmarłego.

© Produkcja strony – IQ Marketing

Scroll to Top