Blog

Jak ubrać się na pogrzeb latem, by czuć się komfortowo i wyglądać stosownie do okoliczności?

Pogrzeb to pożegnanie osoby zmarłej i uroczystość, która powinna odbywać się w sposób godny. Aby tak było, osoby uczestniczące w wydarzeniu muszą zadbać o swój dobry wygląd zewnętrzny. Jak ubrać się, tak by prezentować się dobrze i stosownie do okoliczności, a jednocześnie czuć się komfortowo? I jaką stylizację wybrać w miesiącach letnich? Temat ten omawiamy w naszym artykule. (więcej…)

Jak składać kondolencje, by nie popełnić faux-pas?

Kondolencje są sposobem wyrażenia współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego. Nie wszyscy jednak wiedzą, co powiedzieć, ponieważ tej chwili towarzyszy żal, ból i emocje. Rodzina jest pogrążona w żałobie, więc ciężko jest niekiedy podejść, bo żadne pocieszenie i wspieranie na duchu, nie pomogą. Warto zastanowić się wcześniej, żeby nie sprawić przykrości bliskim, którzy pożegnali ukochaną osobę.  (więcej…)

Jak przygotowuje się zmarłego do kremacji?

Generalnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne sposoby na to, jak przeprowadzić pogrzeb. Jednym z nich jest tradycyjny pochówek, natomiast drugi to kremacja. Choć ta pierwsza metoda jest popularniejsza i bardziej zakorzeniona w polskiej tradycji, to kolejna ciągle zyskuje na popularności. Dzieje się tak z kilku względów. Kremacja oznacza między innymi mniejsze koszty pochówku i jest bezpieczniejsza ze względów sanitarno-epidemiologicznych. (więcej…)

Dodatkowa oprawa muzyczna na pogrzebie. Czy warto się na nią decydować?

Muzyka potrafi uświetnić właściwie każde wydarzenie. Jest ona obecna zarówno na urodzinach w postaci popularnych przyśpiewek dla jubilata, jak i na ślubach w postaci marszów weselnych. Okazją, która nie może się obejść bez muzyki, jest też z pewnością pogrzeb. Możliwość słuchania poruszających utworów to najprostszy sposób na to, żeby uczestnicy wydarzenia mieli szansę głęboko przeżyć odejście bliskiej osoby. (więcej…)

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS?

Piękny pogrzeb i jego organizacja wiąże się z niejednokrotnie znacznymi wydatkami. Szczególnie kosztowne może okazać się wzniesienie nagrobka. W związku z tym warto sprawdzić, czy przysługuje nam zasiłek pogrzebowy z ZUS – ma on na celu złagodzenie wydatków, które ponieść musiała rodzina lub inne osoby, które organizowały pogrzeb. Jakie warunki należy spełnić, by się o niego ubiegać? (więcej…)

Tanatopraksja i kosmetyka pośmiertna – co to jest i czemu służy?

W wielu tradycjach i obrzędach pogrzebowych panuje zasada, że ciało zmarłego powinno zostać wystawione na widok publiczny, tak by wszyscy zgromadzeni mogli skorzystać z ostatniego pożegnania. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy szczątki są w jakiś sposób uszkodzone lub wygląda nieestetycznie? Czy musimy zrezygnować z tradycyjnych zwyczajów? Okazuje, że nie. Dzięki nowoczesnym metodom, do których zaliczamy tanatokosmetykę i tanatopraksję, ciało bliskiej nam osoby może zostać odpowiednio przygotowane, a nawet zrekonstruowane. W naszym artykule przedstawiamy, szczegóły dotyczące tego zagadnienia. (więcej…)

Kremacja ciała a chrześcijaństwo

Kremacja nazywana inaczej ciałopaleniem jest praktyką spalania zwłok zmarłego. Taki pochówek stosuje się w wielu religiach na całym świecie. W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie taką formą pochówku w naszym kraju. Chrześcijaństwo przed długi czas było przeciwne takim praktykom, jednak od 1963 rok zezwala na palenie zwłok. Od 1997 roku Kościół katolicki zezwala także na odprawienie liturgii pogrzebowej w obecności skremowanego ciała. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jaki jest stosunek Kościoła katolickiego do ciałopalenia. (więcej…)

Pogrzeby kiedyś a dziś – wierzenia i zwyczaje

Ludzkie życie jest cykliczne. Składa się ze stałych części, które są wspólne dla ludzi z całego świata. Niezwykle ważną funkcję w życiu każdego człowieka i całych społeczeństw odgrywają obrzędy. Stanowią one pewne ramy, w które oprawiamy najważniejsze momenty naszego życia. To one wyznaczają kolejne etapy naszej ziemskiej egzystencji i pomagają nam je przetrwać. (więcej…)

Jak należy się zachować podczas ostatniego pożegnania?

Śmierć jest naturalną, nierozerwalną częścią cyklu życia. Każdy z nas utratę bliskiej osoby, przyjaciela, członka rodziny przeżywa na swój sposób i dyskutowanie o jej formie, standardach nie ma najmniejszego sensu. Gdyż naprawdę, w tej materii, każdy ma prawo do prywatności i zachowania zgodnie z własnymi uczuciami i sumieniem. Nieco odmienne zwyczaje panują, jednak jeśli chodzi o zachowanie się podczas ostatniego pożegnania. Tu warto zatrzymać się na chwilę, by poznać podstawowe zasady związane z etykietą pogrzebową. (więcej…)

Jakie kwiaty na pogrzeb?

Śmierć i pogrzeb bliskiej lub zaprzyjaźnionej osoby to bardzo trudny moment, który przechodzi w życiu każdy. Obecność na pogrzebie jest nie tylko możliwością pożegnania się, ale także wyrazem hołdu składanego zmarłemu. Można to uczynić za pomocą kwiatów, ale muszą być one stosowne do powagi sytuacji. Jaki kolor roślin będzie odpowiedni? Czy ma to być wieniec, czy może wiązanka? Istnieje kilka niepisanych zasad savoir-vivre’u, które pomagają dokonać wyboru. (więcej…)

Szybki kontakt

Siedziba firmy

ul. Pabianicka 54

tel.całodobowy42 684-66-49

faks:  42 683-09-60
kom. 504-079-775
maslakiewicz@maslakiewicz.pl

Dom pogrzebowy
i kwiaciarnia

ul. Sanocka 4

tel.całodobowy42 684-79-02

faks: 42 681-08-58
kom. 501-707-583