+48 42 684-79-02

Ciało po śmierci - fakty i mity.

Śmierć to trudny temat, o którym niechętnie myślimy, ponieważ oswojenie z przemijaniem czasu nie jest czymś zakodowanym w umyśle człowieka. Nie pomaga w tym także istnienie wielu mitów na temat śmierci.

Jednym z nich jest stwierdzenie, że włosy i paznokcie rosną także po odejściu z tego świata. Jest to jedynie złudne wrażenie spowodowane odwodnieniem ciała i wysychaniem skóry, co odsłania niewidoczne wcześniej cebulki włosa lub korzenie paznokcia. Na skutek braku krążenia pojawiają się tzw. plamy opadowe przybierające nasycenie od 2 do 12 godzin po zgonie, a ciało człowieka staje się twarde, czego przyczyną jest rozluźnienie się mięśni, których mikroskopijne włókna się blokują, tzw. stężenie pośmiertne rozwijające się od 2 do 12 godz. po zgonie.

Wiele z faktów dotyczących ciała po śmierci może mrozić krew w żyłach u osób żyjących. Wśród nich znajduje się zmiana koloru skóry, wciąż istniejące potrzeby fizjologiczne tuż po śmierci, a także powolne obumieranie narządów po ustaniu pracy serca. Wśród faktów znajduje się także spinanie mięśni naprężających skórę na twarzy, co nieznacznie wygładza zmarszczki. Na to, jak będzie wyglądało ciało osoby zmarłej po śmierci, wpływ ma wiele czynników: choroby, leki przyjmowane przed śmiercią, czas i warunki, w jakich znajdowało się ciało przed umieszczeniem w chłodni i jego zabezpieczeniem przed rozkładem.

Godne ostatnie pożegnanie zmarłego

W przygotowaniu ciała osoby zmarłej najważniejszą rolę odgrywają zakłady pogrzebowe. Oprócz spełnienia oczekiwań rodziny oraz bliskich bardzo ważne znaczenie ma wypełnienie restrykcyjnych norm sanitarnych. Wyposażenie w postaci nowoczesnych chłodni, profesjonalnego sprzętu służącego do przygotowania ciała przed pochowaniem, a także sterylność wszystkich elementów wyposażenia mających kontakt ze zwłokami, wpływa na ich stan. Usługi pogrzebowe, które świadczą zakłady zajmujące się przygotowaniem ciała oraz organizacją pogrzebu zawierają wszelkie elementy umożliwiające godny pochówek zmarłego.

Jednym z ważniejszych elementów, zwłaszcza gdy uczestnicy pogrzebu decydują się na spotkanie w sali pożegnań przy otwartej trumnie, jest wykonanie makijażu pośmiertnego. Prawidłowo wykonana kosmetyka pozwala na usunięcie w większości wszelkich śladów rozpoczynającego się procesu rozkładu, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu twarzy, włosów, a także dłoni zmarłego. Wpływa to na wygląd ciała, a co za tym idzie, sposób w jaki zapamiętany zostanie bliski.

 

Pomożemy Ci godnie pożegnać zmarłego.

© Produkcja strony – IQ Marketing

Scroll to Top