+48 42 684-79-02

Trendy - moda pogrzebowa

Śmierć bliskiego wiąże się z załatwieniem wielu formalności dotyczących pochówku. To również czas, który obfituje w wiele smutku, wyrażanego między innymi poprzez strój żałobny. Odpowiedni ubiór to również okazanie szacunku względem zmarłej osoby, dlatego dobrze jest kierować się ustalonymi przez kulturę katolicką zasadami. Według niej w modzie pogrzebowej obowiązują stroje ciemne oraz skromne.

Ubiór na pogrzeb dla kobiety i mężczyzny

Mówi się, że czarny strój jest przeznaczony wyłącznie dla najbliższych zmarłego. Nie jest to jednak dogmatem modowym, ponieważ najczęściej wybieranym kolorem żałobnym u większości żałobników jest właśnie czerń. Oprócz tego można wybierać wśród ubrań granatowych, szarych, a także grafitowych.

Odpowiednim strojem dla kobiety będzie ciemna sukienka, zakrywająca kolana oraz ramiona. Niewskazane są głębokie dekolty oraz długości typu mini. W przypadku odkrytych ramion dobrze jest nałożyć marynarkę lub żakiet, a na nogi rajstopy. Panie mogą założyć również bluzkę ze spodniami, dbając o to, aby utrzymać skromność ubioru oraz nie podkreślać nadmiernie swojej figury.

W przypadku mężczyzn dobrym wyborem będzie ciemny garnitur lub marynarka z jasną koszulą oraz krawatem. Nie są wskazane spodnie jeansowe, które zdecydowanie powinny zostać zastąpione garniturowymi lub innymi oficjalnymi.

W ubiorze pogrzebowym niezwykle ważne są też buty. Na pogrzebie akceptowane jest obuwie w podobnych barwach co reszta stroju, z zakrytymi palcami oraz piętami.  W przypadku kobiet stosownie jest skupić się na niewysokich szpilkach lub półbutach.

W jakim stroju pochować zmarłego?

W dniu pogrzebu główną osobą ceremonii jest zmarły, dlatego bardzo ważnym elementem jest pochowanie w stonowanym stroju. Niekiedy może być to kłopotliwe ze względu na niepasujące ubrania, które posiadał przed śmiercią. Opuchnięte stopy lub zmiana wagi nieboszczyka mogą sprawić, że konieczny będzie zakup całkowicie nowego ubioru.

Ubiór pogrzebowy zmarłego powinien być elegancki i schludny. Może nim być komplet garniturowy lub garsonka. Wybór ciemnych barw nie jest koniecznością, jednakże wskazane są stonowane barwy. Jako dodatek u mężczyzn bardzo dobrze prezentować się będą spinki do mankietów, a u kobiet apaszka lub ozdobny szalik.

Organizacja pogrzebów, która znajduje się w ofercie naszego zakładu pogrzebowego, uwzględnia załatwienie przez naszych pracowników wszelkich formalności prawnych, zadbanie o oprawę muzyczną, a także przetransportowanie osoby zmarłej. Aby nasi klienci w jak najbardziej komfortowy sposób przeżyli ten smutny czas, dbamy także o ubranie zmarłego do ceremonii pogrzebowej.

Pomożemy Ci godnie pożegnać zmarłego.

© Produkcja strony – IQ Marketing

Scroll to Top