+48 42 684-79-02

Tanatopraksja i kosmetyka pośmiertna - co to jest i czemu służy?

W wielu tradycjach i obrzędach pogrzebowych panuje zasada, że ciało zmarłego powinno zostać wystawione na widok publiczny, tak by wszyscy zgromadzeni mogli skorzystać z ostatniego pożegnania. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy szczątki są w jakiś sposób uszkodzone lub wygląda nieestetycznie? Czy musimy zrezygnować z tradycyjnych zwyczajów? Okazuje, że nie. Dzięki nowoczesnym metodom, do których zaliczamy tanatokosmetykę i tanatopraksję, ciało bliskiej nam osoby może zostać odpowiednio przygotowane, a nawet zrekonstruowane. W naszym artykule przedstawiamy, szczegóły dotyczące tego zagadnienia.

Tanatopraksja – czym jest?

Czym jest tanatopraksja, czyli inaczej balsamowanie? Mówiąc ogólnie są to różnego rodzaju zabiegi, które powstrzymują rozkład ciała i sprawiają, że zachowuje ono swój pierwotny wygląd przez dłuższy czas. Tanatopraksja pozwala też na zatrzymanie nieprzyjemnego zapachu i usunięcie bakterii, które mogłyby stanowić zagrożenie dla uczestników pogrzebu. Zabieg ten jest wskazany, gdy ciało musi zostać przewiezione na dużą odległość lub, gdy czas dzielący zgon i pochówek jest dłuższy niż kilka dni.

Oczywiście przeprowadzenie zabiegów wchodzący w zakres tanatopraksji wymaga wiedzy i doświadczenia. Ciało podlega przecież nieustającym przemianom, które należy zrozumieć i zaakceptować, a następnie – powstrzymać lub zamaskować.

Tanatokosmetyka – czym jest?

Tanatokosmetyka, czyli kosmetyka pośmiertna to szereg zabiegów kosmetycznych, które pozwalają na przywrócenie bliskiej nam osobie estetycznego wyglądu. Dzięki profesjonalnym metodom możliwe jest m.in. zamaskowanie siniaków, blizn i plam, a także nadanie właściwego koloru skóry i sprawienie, że zmarły wygląda, tak jakby spał.

Jakie metody pozwalają przygotować ciało do publicznej ekspozycji? W zależności od sytuacji i stopnia uszkodzeń stosowane są różne rozwiązania. W skład podstawowych metod wchodzi jednak: umycie ciała, zastosowanie środków odkażających, ale także golenie, strzyżenie, przycinanie paznokci i wykonywanie całościowego makijażu.

Czemu to służy?

Już wspomnieliśmy głównym celem zarówno tanatopraksji, jak i tanatokosmetyki jest przywrócenie ciała zmarłego do estetycznej formy. Metoda ta ma szczególne znaczenie, gdy:

  • zmarły ciężko chorował, przez co jego ciało uległo deformacjom i różnego rodzaju uszkodzeniom,

  • zmarły zginął w trudnych okolicznościach, takich jak m.in. utonięcie, czy wypadek drogowy.

    Jeśli to właśnie Twój bliski wymaga specjalnych przygotowań przed przeprowadzeniem pochówku, skorzystaj z pomocy specjalistów. Nowoczesne metody sprawią bowiem, że nie będziesz musiał zrezygnować z bliskich Ci tradycji, a ważna dla Ciebie osoba zostanie pożegnana i odpowiednio zapamiętana.

Inne artykuły

Pomożemy Ci godnie pożegnać zmarłego.

© Produkcja strony – IQ Marketing

Scroll to Top